Круглий стіл "Ринок виробництва меду"

20 квітня 2018 року у Рівному ініціативою BRDO за підтримки EU4Business\FORBIZ в рамках Публічного діалогу #PROДіалог було проведено круглий стіл про майбутнє українського ринку виробництва меду "Ринок виробництва меду: від традицій до світового експорту". У заході взяли участь представники Мінагрополітики, Держпродспоживслужби, експерти BRDO, проекту EU4Business, представники громадськості, бізнесу та пасічники.

Україна входить у трійку найбільших світових експортерів меду – після Китаю та Аргентини. За останні сім років обсяги експорту зросли в 7 разів, досягши майже 68 тис. тон у 2017 році. З них більше 48 тис. тон склав експорт до країн ЄС. За оцінкою BRDO, 98% виробництва меду в Україні зосереджено в приватних господарствах населення і лише 2% виробляється зареєстрованими суб’єктами господарювання. При цьому майже кожен 100-й українець займається бджільництвом, а це – близько 400  тис. пасічників, що за умови офіційної реєстрації, суттєво збільшать підприємницький потенціал та сприятимуть регіональному розвитку.

Під час зустрічі обговорювали низку недоліків профільного закону «Про бджільництво» зокрема, процедури застосування ветеринарно-санітарного паспорту пасіки, що є основним документом доступу на ринок. Зауважено, що законодавча невідповідність створює підстави для несвоєчасної реєстрації бізнесу, неефективності його ведення та, як наслідок, відсутності простежуваності меду, що є критичним для експортної діяльності.

Піднято було і питання негативного впливу від застосування засобів захисту рослин агропідприємствами, що призводить до смертності бджіл та нанесення збитків бджільництву. Світова практика демонструє, що досягати кращих результатів аграріям та бджолярам допомагають принципи добросусідства: агропідприємства не застосовують засоби захисту рослин, які негативно впливають на бджіл, та належно повідомляють про обробіток полів, а бджоли запилюють їхні агрокультури, що підвищую врожайність.

В рамках круглого столу було презентовано зелену книгу «Регулювання ринку виробництва меду», розроблену BRDO. Це перший крок у створенні системи ефективного управління ринком меду та її наближенні до прогресивних світових стандартів.

За експертною оцінкою BRDO, для вирішення проблем ринку меду необхідні наступні заходи:

– Полегшення реєстрації пасіки;

– Встановлення прозорих правил видачі ветеринарно-санітарного паспорта пасіки;

– Посилення контролю Держпродспоживслужби за виробництвом та обігом меду;

– Посилення контролю за реєстрацією та використанням засобів захисту рослин;

– Запровадження правових механізмів добросусідських відносин між агровиробниками та бджолярами;

– Забезпечення державної підтримки для виробників меду.

Присутнім на даному заході був директор ТОВ «Сан Бі Україна», віце-президент Спілки Пасічників України з міжнародних відносин Бажин Андрій Вікторович, який висловив консолідовану думку Спілки Пасічників України відносно експорту меду та розвитку медової галузі в Україні.

 

Повернутись
© 2014 SunBee All Rights Reserved.